Co to jest światłowód

  • Post author:
  • Post category:Blog

Światłowód – co to takiego?

Łącze światłowodowe to przewód, który w odróżnieniu od kabli elektrycznych jest wykonany z włókna szklanego w otulinie z tworzywa sztucznego. Budowa światłowodu umożliwia zawrotnie szybkie przesyłanie danych z prędkością liczoną w terabajtach na sekundę. Zamiast prądu działanie umożliwia fala światła widzialnego. Dzięki odkryciu tego zjawiska przesyłanie danych i sieć internetowa mogą wejść na zupełnie inny poziom.

Jak zbudowany jest światłowód?

O tym, co to jest światłowód, decyduje jego budowa. Składają się na niego rdzeń, płaszcz i warstwy ochronne. Kluczowe jest wnętrze – włókno szklane lub transparentne tworzywo, z którego tworzy się wiązkę przewodzącą. Grubość przewodu w sieci światłowodowej mierzy się w mikronach, co odpowiada mniej więcej średnicy ludzkiego włosa.

Jakie są rodzaje światłowodów?

Powszechnie stosuje się dwa typy przewodów świetlnych: jednomodowe oraz wielomodowe. Budowa sieci światłowodowej zależy właśnie od liczby modów, czyli pojedynczych wiązek światłą wewnątrz przewodu. Jak wskazuje nazwa, wersja jednomodowa zawiera jedną wiązkę. Można nią przesyłać dane bez zniekształceń na znaczne odległości. Z kolei działanie światłowodów wielomodowych polega na rozdzieleniu fali świetlnej na wiele promieni. Do przesyłania danych na duże odległości potrzeba w ich wypadku wzmacniaczy optycznych. Świetnie za to sprawdzają się przy mniejszych odległościach.