Pomiar światłowodów

Każdą naprawę lub wymianę w instalacji poprzedzają pomiary światłowodów. Fachowcy pracujący przy montażu linii telekomunikacyjnych nie rozstają się z urządzeniem zwanym reflektometrem. We wprawnych rękach potrafi on błyskawicznie zlokalizować odcinek, na którym następuje spadek mocy optycznej. Dzieje się tak, gdy przewody z jakiegoś powodu tracą swoje właściwości. Najczęstszą przyczyną usterek są świadome działania człowieka lub – rzadziej – czynniki atmosferyczne, zwłaszcza gdy podczas zabezpieczania sieci popełniono błędy konstrukcyjne.

Jak wykonywane są pomiary światłowodowe?

Urządzenie potrafi precyzyjnie zmierzyć parametry włókien światłowodowych i reflektancję złącz. W tym celu zostaje wysłany impuls pomiarowy. Jeśli wszystko jest w porządku, odbije się od końca przewodu i wróci do reflektometru w odpowiednim czasie. Jednak może również natrafić na przeszkodę (najczęściej z powodu przecięcia lub utraty właściwości przez wnętrze przewodu), co miernik mocy bezbłędnie wychwyci. W jaki sposób? Droga sygnału okaże się krótsza i to właśnie wykażą pomiary światłowodowe. Co więcej, miejsce awarii da się zlokalizować precyzyjnie nawet na długim odcinku sieci.

Kiedy należy wykonać pomiary światłowodów?

Czynności diagnostyczne zawsze powinny poprzedzić usunięcie przyczyny spadku mocy przesyłowej sieci. Najlepiej pomiary reflektometryczne wykonywać regularnie, w ramach przeglądu i konserwacji sieci. To skuteczny sposób, by nie dopuścić do znacznego pogorszenia parametrów przesyłu. Z drugiej strony, diagnostykę powinno się wykonać również w wypadku nagłej awarii, przed podjęciem czynności naprawczych. Niezależnie od przyczyn pogorszenia się łączności i ich skutków, pomiary mocy są niezbędnym elementem dbałości o stan sieci światłowodowej. Dzięki umiejętnej detekcji doświadczony specjalista bezbłędnie zlokalizuje słaby punkt i zorientuje się, czy konieczne będzie spawanie, wymiana odcinka czy naprawa złącza. Usługi pomiarowe warto zamówić w ramach regularnego przeglądu i konserwacji światłowodów. Zapraszamy Państwa do skorzystania z doświadczenia naszych specjalistów.