Pomiar światłowodów Warszawa i okolice

Każdą naprawę lub wymianę w instalacji poprzedzają pomiary reflektrometryczne światłowodów. Fachowcy pracujący przy montażu linii telekomunikacyjnych nie rozstają się z urządzeniem zwanym reflektometrem. We wprawnych rękach taki miernik potrafi błyskawicznie zlokalizować odcinek, na którym następuje spadek mocy optycznej. Dzieje się tak, gdy przewody światłowodowe z jakiegoś powodu tracą swoje właściwości. Najczęstszą przyczyną usterek są świadome działania człowieka lub – rzadziej – czynniki atmosferyczne, zwłaszcza gdy podczas zabezpieczania sieci popełniono błędy konstrukcyjne.

Jak wykonywane są pomiary światłowodowe?

Urządzenie potrafi precyzyjnie ustalić, jakie są parametry włókien światłowodu i reflektancję złącz. W tym celu zostaje wysłany impuls pomiarowy przez sprzęt reflektrometryczny. Jeśli wszystko jest w porządku, odbije się od końca przewodu i wróci do sprzętu w odpowiednim czasie. Jednak może również natrafić na przeszkodę (najczęściej z powodu przecięcia lub utraty właściwości przez wnętrze przewodu), co miernik mocy optycznej bezbłędnie wychwyci. W jaki sposób? Droga sygnału okaże się krótsza i to właśnie wykażą pomiary światłowodowe. Co więcej, miejsce awarii da się zlokalizować precyzyjnie nawet na długim odcinku sieci.

Reflektrometry – najważniejsze zalety

Odpowiednio dobrane urządzenia reflektrometryczne świetnie sprawdzają się przy wykonywaniu czynności pomiarowych dotyczących światłowodów. Tego typu mierniki szybko wykrywają różne nieprawidłowości wskazujące na wystąpienie awarii, takich jak np. przerwanie kabla. Stan techniczny włókien można bez większego problemu sprawdzić stan sieci nawet na bardzo długich odcinkach. Fachowo wykonywane pomiary światłowodowe umożliwiają precyzyjne określenie torów i mocy optycznej, co jest bardzo istotne przy diagnozowaniu rozmaitych trudności z funkcjonowaniem sieci.

Kiedy należy wykonać pomiary światłowodów?

Czynności diagnostyczne zawsze powinny poprzedzić usunięcie przyczyny spadku mocy przesyłowej sieci. Najlepiej pomiary reflektometryczne wykonywać regularnie, w ramach przeglądu i konserwacji sieci. To skuteczny sposób, by nie dopuścić do znacznego pogorszenia parametrów przesyłu. Z drugiej strony, diagnostykę za pomocą odpowiedniego miernika powinno się wykonać również w wypadku nagłej awarii, przed podjęciem czynności naprawczych. Niezależnie od przyczyn pogorszenia się łączności i ich skutków, pomiary mocy optycznej za pomocą urządzenia reflektrometrycznego są niezbędnym elementem dbałości o stan sieci światłowodowej. Dzięki umiejętnej detekcji doświadczony specjalista bezbłędnie zlokalizuje słaby punkt i zorientuje się, czy konieczne będzie spawanie, wymiana odcinka czy naprawa złącza. Usługi pomiarowe warto zamówić w ramach regularnego przeglądu i konserwacji światłowodów.

Zapraszamy Państwa do skorzystania z doświadczenia naszych specjalistów, którzy dysponują nowoczesnymi miernikami, urządzeniami mierzącymi moc optyczną. Z przyjemnością udzielą oni wszelkich informacji dotyczących urządzeń reflektrometrycznych oraz sposobów ich wykorzystywania przy dokonywaniu pomiarów światłowodowych w różnych warunkach.