Zastosowanie i wykorzystywanie światłowodów

  • Post author:
  • Post category:Blog

Nowoczesne sieci światłowodowe decydują o jakości i prędkości przesyłania danych. Dla przeciętnego użytkownika internetu wykorzystanie światłowodów oznacza pewny i szybki dostęp do streamingu. Jak jeszcze niezwykła budowa i zastosowanie przewodnictwa światła może wpłynąć na świat?

Na czym polega tzw. rewolucja światłowodowa?

Odkryte w latach 30 XX w. wykorzystywanie światła transmisji danych pozwala na przesyłanie informacji z ogromną szybkością, bez zniekształceń i opóźnień . Obecnie oznacza przede wszystkim niezakłócony dostęp do telefonii i łącz internetowych dla miliardów użytkowników. Zastosowanie światłowodów decyduje nie tylko o jakości życia jednostek. Powszechnie stosuje się je w sektorach strategicznych – obronności, bankowości, medycynie.

Jak światłowody zmieniły oblicze przemysłu?

Produkcja przemysłowa wiąże się z bezpieczeństwem i higieną pracy. Wykorzystywanie światła do przesyłania danych i automatycznego sterowania cyfrowego oznacza wyeliminowanie impulsów elektrycznych. A to właśnie one były najczęstszą przyczyną awarii i pożarów na liniach przemysłowych. 

Czy światłowody mogą ratować życie?

Współczesna medycyna zawdzięcza im nowe możliwości diagnostyczne i zabiegowe. Zastosowanie światłowodów umożliwiło powstanie nowoczesnej endoskopii i laparoskopii, czyli bezinwazyjnych metod zabiegowych. Opiera się na nich również wykorzystanie fiberoskopów, czyli giętkich wzierników. Nowoczesna forma pozyskiwania obrazu (USG, rezonans magnetyczny, tomografia) stopniowo wypiera mniej dokładną i nieobojętną dla zdrowia fotografię rentgenowską.